RSS feed for Adrian

Adrian has logged 114 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Hotel by the River

Hotel by the River

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
Don't Go Breaking My Heart

Don't Go Breaking My Heart

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Freud: The Secret Passion

Freud: The Secret Passion

1962
×
★★½
Edit this entry  
12
Joker

Joker

2019
×
★½
Edit this entry  
08
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
29
We Own the Night

We Own the Night

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Autoerotic

Autoerotic

2011
×
★★★
Edit this entry  
24
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
It

It

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
Three

Three

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Introduction to Arnold Schoenberg's Accompaniment to a Cinematic Scene

Introduction to Arnold Schoenberg's Accompaniment to a Cinematic Scene

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
26
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Rio, Zona Norte

Rio, Zona Norte

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Sparrow

Sparrow

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★
Edit this entry  
04
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Boston Strangler

The Boston Strangler

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
24
So The Ghosts Won't Follow Me

So The Ghosts Won't Follow Me

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Vengeance

Vengeance

2009
×
★★★★
Edit this entry  
16
Fiorucci Made Me Hardcore

Fiorucci Made Me Hardcore

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Monica's Gang: Bonds

Monica's Gang: Bonds

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
The Fugitive

The Fugitive

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Playing

Playing

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Edge of Democracy

The Edge of Democracy

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Final Victory

Final Victory

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★½
Edit this entry  
15
Design for Living

Design for Living

1933
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Raid

The Raid

2011
×
★★★½
Edit this entry  
18
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★½
Edit this entry  
10
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★
Edit this entry  
05
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
04
A Perfect World

A Perfect World

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
03
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★
Edit this entry