Sort by

elena has logged 203 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Pinocchio

Pinocchio

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
I Knew Her Well

I Knew Her Well

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Se son rose...

Se son rose...

2018
×
★★
Edit this entry  
27
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Runaway Bride

Runaway Bride

1999
×
Read the review Edit this entry  
26
Yesterday, Today and Tomorrow

Yesterday, Today and Tomorrow

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
Read the review Edit this entry  
26
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
When Mom Is Away

When Mom Is Away

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Presentation, or Charlotte and Her Steak

Presentation, or Charlotte and Her Steak

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Paradise Hills

Paradise Hills

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Rope

Rope

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Chiara Ferragni: Unposted

Chiara Ferragni: Unposted

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Everyone Else

Everyone Else

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ellis

Ellis

2015
×
★★
Edit this entry  
10
The Square

The Square

2017
×
Read the review Edit this entry  
05
Sky Ladder: The Art of Cai Guo-Qiang

Sky Ladder: The Art of Cai Guo-Qiang

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Charlotte and Her Boyfriend

Charlotte and Her Boyfriend

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
All the Boys Are Called Patrick

All the Boys Are Called Patrick

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
That Awkward Moment

That Awkward Moment

2014
×
Edit this entry  
30
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Earthquake Bird

Earthquake Bird

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Verdict

The Verdict

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Paris When It Sizzles

Paris When It Sizzles

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Wounds

Wounds

2019
×
Read the review Edit this entry  
31
One Week

One Week

1920
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Shot in the Dark

A Shot in the Dark

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Pink Panther

The Pink Panther

1963
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Pink Phink

The Pink Phink

1964
×
Edit this entry  
22
Freaks

Freaks

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Jungle Fever

Jungle Fever

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry