Sort by

AlCorona has logged 508 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★½
Edit this entry  
31
Dersu Uzala

Dersu Uzala

1975
×
★★★★
Edit this entry  
29
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
C.R.A.Z.Y.

C.R.A.Z.Y.

2005
×
★★½
Edit this entry  
27
Beavis and Butt-Head Do America

Beavis and Butt-Head Do America

1996
×
★½
Edit this entry  
27
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Quo vadis, Aida?

Quo vadis, Aida?

2020
×
★★½
Edit this entry  
25
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★½
Edit this entry  
24
No Name on the Bullet

No Name on the Bullet

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2021
×
Edit this entry  
23
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lamb

Lamb

2021
×
★★½
Edit this entry  
19
Riders of Justice

Riders of Justice

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
Ron's Gone Wrong

Ron's Gone Wrong

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Stillwater

Stillwater

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★
Edit this entry  
16
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★
Edit this entry  
11
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★½
Edit this entry  
09
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Zeros and Ones

Zeros and Ones

2021
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Princess Switch 3: Romancing the Star

The Princess Switch 3: Romancing the Star

2021
×
★★
Edit this entry  
04
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★★★
Edit this entry  
02
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Sacred Spirit

The Sacred Spirit

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★½
Edit this entry  
24
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Edit this entry  
24
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lancelot of the Lake

Lancelot of the Lake

1974
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Last Sunset

The Last Sunset

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Resident Evil: The Final Chapter

Resident Evil: The Final Chapter

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Course Completed

Course Completed

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★★★½
Edit this entry  
19
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Resident Evil: Afterlife

Resident Evil: Afterlife

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry