Aldo_Unchained has logged 124 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Edit this entry  
28
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★½
Edit this entry  
14
The Book of Eli

The Book of Eli

2010
×
★½
Edit this entry  
12
Divergent

Divergent

2014
×
★★★
Edit this entry  
12
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★½
Edit this entry  
11
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Edit this entry  
11
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
04
If I Stay

If I Stay

2014
×
★★½
Edit this entry  
04
The Fault in Our Stars

The Fault in Our Stars

2014
×
Edit this entry  
02
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★★
Edit this entry  
01
Fury

Fury

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★
Edit this entry  
29
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★
Edit this entry  
29
Dracula Untold

Dracula Untold

2014
×
★★
Edit this entry  
28
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Universal Soldier: Day of Reckoning

Universal Soldier: Day of Reckoning

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★
Edit this entry  
16
Noah

Noah

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Unknown

Unknown

2011
×
★★★
Edit this entry  
12
Homefront

Homefront

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lucy

Lucy

2014
×
★★½
Edit this entry  
12
Chronicle

Chronicle

2012
×
★★★½
Edit this entry  
08
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★
Edit this entry  
06
Bad Boys II

Bad Boys II

2003
×
★★½
Edit this entry  
03
Bad Boys

Bad Boys

1995
×
★★★
Edit this entry  
14
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
Need for Speed

Need for Speed

2014
×
★★
Edit this entry  
12
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★½
Edit this entry  
12
The Purge

The Purge

2013
×
★★
Edit this entry  
23
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Keep

The Keep

1983
×
★★★
Edit this entry  
14
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Ali

Ali

2001
×
★★★½
Edit this entry  
03
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
Edit this entry  
30
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Locke

Locke

2013
×
★★★★
Edit this entry  
26
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Tom at the Farm

Tom at the Farm

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★½
Edit this entry  
11
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Edit this entry  
01
Non-Stop

Non-Stop

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry