Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
Read prior review Edit this entry  
07
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
Read prior review Edit this entry  
06
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★
Edit this entry  
30
Hercules

Hercules

1997
×
★★★
Edit this entry  
29
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Edit this entry  
26
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Edit this entry  
26
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★½
Edit this entry  
22
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Born Rich

Born Rich

2003
×
★★★½
Edit this entry  
14
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Edit this entry  
09
Bungee Jumping of Their Own

Bungee Jumping of Their Own

2001
×
½
Edit this entry  
01
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Ju-on: The Grudge

Ju-on: The Grudge

2002
×
★★
Edit this entry  
27
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
11
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
10
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Edit this entry  
07
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★★
Edit this entry  
04
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★½
Edit this entry  
03
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Edit this entry  
01
The High Note

The High Note

2020
×
★★½
Edit this entry  
30
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Coco

Coco

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
Edit this entry  
27
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
Edit this entry  
24
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★½
Edit this entry  
23
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
21
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Edit this entry  
18
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Edit this entry  
16
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Edit this entry  
14
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Edit this entry