aldy has logged 33 entries for films during January 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
Read the review Edit this entry  
28
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wild

Wild

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dear White People

Dear White People

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Gambler

The Gambler

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Selma

Selma

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Woman Who Wasn't There

The Woman Who Wasn't There

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Locke

Locke

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Drinking Buddies

Drinking Buddies

2013
×
★★★
Edit this entry  
05
Million Dollar Arm

Million Dollar Arm

2014
×
★★★
Edit this entry  
05
DodgeBall: A True Underdog Story

DodgeBall: A True Underdog Story

2004
×
★★½
Edit this entry  
05
That Moment: Magnolia Diary

That Moment: Magnolia Diary

2000
×
★★★½
Edit this entry  
03
Confessions of a Dangerous Mind

Confessions of a Dangerous Mind

2002
×
★★★½
Edit this entry  
02
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry