aldy has logged 275 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Vice

Vice

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Johnny English Strikes Again

Johnny English Strikes Again

2018
×
★★½
Edit this entry  
18
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Take the Ball, Pass the Ball

Take the Ball, Pass the Ball

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Abel

Abel

2010
×
★★½
Edit this entry  
14
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Bunny and the Bull

Bunny and the Bull

2009
×
★★★½
Edit this entry  
11
Creed II

Creed II

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Rampage

Rampage

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★½
Edit this entry  
03
The Director and the Jedi

The Director and the Jedi

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Unstoppable

Unstoppable

2018
×
★★★
Edit this entry  
01
First Man

First Man

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
Landscape Suicide

Landscape Suicide

1987
×
Edit this entry  
27
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★½
Edit this entry  
27
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Commuter

The Commuter

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Destiny: The Tale of Kamakura

Destiny: The Tale of Kamakura

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★
Edit this entry  
24
Chihayafuru Part III

Chihayafuru Part III

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★
Edit this entry  
23
A Cool Fish

A Cool Fish

2018
×
★★½
Edit this entry  
23
Liverleaf

Liverleaf

2018
×
Edit this entry  
22
Intimate Strangers

Intimate Strangers

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
Tremble All You Want

Tremble All You Want

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★½
Edit this entry  
15
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
A Cock and Bull Story

A Cock and Bull Story

2005
×
★★★★
Edit this entry  
13
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
High Tech, Low Life

High Tech, Low Life

2012
×
★★★
Edit this entry  
11
Breaking2

Breaking2

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry