aldy has logged 37 entries for films during March 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pacific Rim: Uprising

Pacific Rim: Uprising

2018
×
★★
Edit this entry  
30
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★½
Edit this entry  
30
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
F for Fake

F for Fake

1973
×
Edit this entry  
29
The Wayward Cloud

The Wayward Cloud

2005
×
★½
Edit this entry  
27
Histoire(s) du Cinéma: All the (Hi)stories

Histoire(s) du Cinéma: All the (Hi)stories

1988
×
★★★
Edit this entry  
26
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Himiko

Himiko

1974
×
★★½
Edit this entry  
26
American History X

American History X

1998
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★½
Edit this entry  
24
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Letter from an Unknown Woman

Letter from an Unknown Woman

1948
×
★★★½
Edit this entry  
19
Joe Hisaishi in Budokan: Studio Ghibli 25 Years Concert

Joe Hisaishi in Budokan: Studio Ghibli 25 Years Concert

2008
×
★★★
Edit this entry  
18
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★
Edit this entry  
18
Good Morning, Vietnam

Good Morning, Vietnam

1987
×
★★½
Edit this entry  
18
Borg vs McEnroe

Borg vs McEnroe

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
Mute

Mute

2018
×
★½
Edit this entry  
17
The Cloverfield Paradox

The Cloverfield Paradox

2018
×
★½
Edit this entry  
16
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★
Edit this entry  
14
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★
Edit this entry  
11
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★
Edit this entry  
10
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★½
Edit this entry  
10
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Man from Nowhere

The Man from Nowhere

2010
×
★★★★
Edit this entry  
08
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Fritz the Cat

Fritz the Cat

1972
×
★★½
Edit this entry  
07
See You Tomorrow

See You Tomorrow

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
Birdemic: Shock and Terror

Birdemic: Shock and Terror

2010
×
½
Edit this entry  
06
The Beauty Inside

The Beauty Inside

2015
×
★★★
Edit this entry  
06
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Edit this entry  
04
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
Crumb

Crumb

1994
×
★★★
Edit this entry  
01
Sunny

Sunny

2011
×
★★★½
Edit this entry