RSS feed for aldy

aldy has logged 209 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★★
Edit this entry  
27
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Better Days

Better Days

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Official Secrets

Official Secrets

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Kim Ji-young, Born 1982

Kim Ji-young, Born 1982

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Spin

Spin

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
23
NOISE

NOISE

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
Melancholic

Melancholic

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★
Edit this entry  
17
Born Bone Born

Born Bone Born

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
Riding Uphill

Riding Uphill

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
Dance With Me

Dance With Me

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
13
My Dear Liar

My Dear Liar

2019
×
★★½
Edit this entry  
12
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
Promare

Promare

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Recorder: The Marion Stokes Project

Recorder: The Marion Stokes Project

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
The Disappearance of My Mother

The Disappearance of My Mother

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Don't Be a Dick About It

Don't Be a Dick About It

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
That Which Does Not Kill

That Which Does Not Kill

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Don't Stop Me Now

Don't Stop Me Now

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
Joker

Joker

2019
×
★★½
Edit this entry  
11
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Invisible Witness

The Invisible Witness

2018
×
★½
Edit this entry  
07
Il Sindaco Italian politics 4 dummies

Il Sindaco Italian politics 4 dummies

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
Ordinary Happiness

Ordinary Happiness

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Consequences of Love

The Consequences of Love

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Loro 2

Loro 2

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
Loro 1

Loro 1

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★★
Edit this entry  
22
7 Days in Hell

7 Days in Hell

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Knives and Skin

Knives and Skin

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Romantic Comedy

Romantic Comedy

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
First Love

First Love

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Ham on Rye

Ham on Rye

2019
×
Edit this entry  
14
Alice

Alice

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Red Letter Day

Red Letter Day

2019
×
★½
Edit this entry  
11
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Edit this entry  
07
Jawline

Jawline

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Disappearance of Eleanor Rigby: Her

The Disappearance of Eleanor Rigby: Her

2013
×
★★★½
Edit this entry