Sort by

Alec has logged 27 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Waves

Waves

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry