2017

Alireza Alireza’s year in review

Alireza’s highest rated films

  • Twin Peaks: The Return

    ★★★★★

  • mother!

    ★★★★★

  • Synecdoche, New York

    ★★★★★

  • Twin Peaks: Fire Walk with Me

    ★★★★★

  • Ratcatcher

    ★★★★★

  • My Night at Maud's

    ★★★★★

  • Daisies

    ★★★★★

  • Edvard Munch

    ★★★★★

  • Songs from the Second Floor

    ★★★★★

  • Andrei Rublev

    ★★★★★

  • Cameraperson

    ★★★★★

  • The Apartment

    ★★★★★

  • Meshes of the Afternoon

    ★★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • The Holy Mountain

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 297 Films watched
  • 24.8 Average per month
  • 5.7 Average per week

Milestones

First Film

Hellboy

Jan 1

Most Watched

Bo Burnham: Make Happy

3 times

Bo Burnham: what.

twice

Love

twice

Last Film

It

Dec 25

Genres, Countries & Languages

Drama
156 films
Comedy
105 films
Romance
35 films
Thriller
33 films
Action
32 films
Fantasy
29 films
Crime
28 films
Adventure
25 films
Sci Fi
24 films
Animation
24 films
USA
169 films
France
49 films
UK
32 films
Germany
17 films
Sweden
13 films
Japan
12 films
Canada
10 films
Iran
10 films
Denmark
6 films
Norway
6 films
English
220 films
French
37 films
German
16 films
Spanish
16 films
Swedish
12 films
Japanese
12 films
Russian
12 films
Italian
6 films
Chinese
6 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 55 Added 297

Watchlist

Stars

Directors

Alireza’s most liked review

Songs from the Second Floor

★★★★★

Dark
Pain
Suffering
Painting
Still Camera
Religion
Surreal
Ghost
Theater
Bleak
Whimper
Death
Poem
Masterpiece

More reviews

Alireza’s most liked list

2016

My Ranked List of the Best Films of 2016
Note: I havent seen: Things to Come,O.J made in america and a couple more yet
Your comments and thoughts are welcome

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Twin Peaks: The Return
Average weighted rating:

4.7

Lowest Average

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

The Eye That Hears

Films watched in 2017

  • It
  • After the Wedding
  • Angels of Sex
  • mother!
  • Dunkirk
  • On the Milky Road
  • À nos amours
  • Loveless
  • The Strange Little Cat
  • Kingsman: The Golden Circle
  • Greenberg
  • Letter Never Sent
  • Nine Days of One Year
  • Bo Burnham: what.
  • Boogie Nights
  • Synecdoche, New York
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Logan Lucky
  • Blade of the Immortal
  • A Ghost Story
  • Dazed and Confused
  • Invasion
  • Love
  • The Craft
  • Good Time
  • In Bruges
  • Atomic Blonde
  • The Man Without a Past
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • Cars 3
  • Chris Rock: Big Ass Jokes
  • Ingrid Goes West
  • A Serious Man
  • Erik Griffin: The Ugly Truth
  • Robin Williams: Weapons of Self Destruction
  • Louis C.K. 2017
  • Spider-Man: Homecoming
  • Chris D'Elia: Man on Fire
  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
  • The Hassanlou Chalice
  • The Eye That Hears
  • Coldness of Iron
  • A Fire
  • The Piano in a Factory
  • Despicable Me 3
  • Louis C.K.: Live at The Comedy Store
  • Jim Jefferies: BARE
  • Louis C.K.: Oh My God
  • Louis C.K.: Live at the Beacon Theater
  • Louis C.K.: Chewed Up
  • Anthony Jeselnik: Caligula
  • Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales
  • Marc Maron: More Later
  • Baby Driver
  • Iliza Shlesinger: Freezing Hot
  • Anthony Jeselnik: Thoughts and Prayers
  • India Song
  • Robin Williams: A Night at the Met
  • Jen Kirkman: I'm Gonna Die Alone (And I Feel Fine)
  • Marc Maron: Too Real
  • The Big Sick
  • Twin Peaks: The Return
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • Rebels of the Neon God
  • Wonder Woman
  • The Hitman's Bodyguard
  • Captain Underpants: The First Epic Movie
  • The Human Surge
  • Ned Rifle
  • The Death of a Tale
  • Bill Burr: I'm Sorry You Feel That Way
  • One Sings, the Other Doesn't
  • Begotten
  • Bill Burr: Why Do I Do This?
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Big Nothing
  • Tampopo
  • Twin Peaks: The Missing Pieces
  • Alien: Covenant
  • Prometheus
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Adventure
  • Conspiracy
  • A/Muse
  • Accomplice
  • Fay Grim
  • The Girl from Monday
  • The Sisters of Mercy
  • No Such Thing
  • The Pearce Sisters
  • Kimono
  • The New Math(s)
  • My Neighbor Totoro
  • The Book of Life
  • The Other Also
  • NYC 3/94
  • Opera No. 1
  • Iris
  • Henry Fool
  • Amateur
  • Ambition
  • Trust
  • Battle Royale
  • Love
  • Ace in the Hole
  • Ratcatcher
  • Gasman
  • Blue Velvet
  • The Wind Rises
  • Bonjour Tristesse
  • The Boss Baby
  • Sweet Movie
  • Trouble Every Day
  • Shadows of Forgotten Ancestors
  • A.K.A. Serial Killer
  • Ichi the Killer
  • Coffy
  • Project A
  • Raw
  • Cléo from 5 to 7
  • T2 Trainspotting
  • La Pointe-Courte
  • Detachment
  • John Wick: Chapter 2
  • Beauty and the Beast
  • The Lego Batman Movie
  • A City of Sadness
  • A Monster Calls
  • Logan
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Spring Breakers
  • Promises! Promises!
  • Beauty and the Beast
  • Hercules
  • Pictures of the Old World
  • Deep End
  • Dogville
  • Dancer in the Dark
  • Berenice
  • Rachel Getting Married
  • The Naked Gun: From the Files of Police Squad!
  • My Night at Maud's
  • Get Out
  • My Night at Maud's
  • The Bakery Girl of Monceau
  • Cool Hand Luke
  • Easy Rider
  • Broken English
  • Destiny
  • Surviving Desire
  • Lovefield
  • Bring Me the Head of the Machine Gun Woman
  • Blazing Saddles
  • Richard Pryor: Here and Now
  • Richard Pryor: Live on the Sunset Strip
  • Personal Shopper
  • Breathe
  • George Carlin: Playin' with Your Head
  • Tangerines
  • Blow Out
  • Daisies
  • Pather Panchali
  • The Heart of the World
  • Mike Birbiglia: Thank God for Jokes
  • Memories of Underdevelopment
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • Dave Chappelle: For What It's Worth
  • Dave Chappelle: Killin' Them Softly
  • Dave Chappelle: The Age of Spin
  • Louis C.K. 2017
  • The Meetings of Anna
  • The Love Witch
  • Melodrama Sacramental
  • The Rainbow Thief
  • Planes, Trains and Automobiles
  • Fando and Lis
  • A Summer at Grandpa's
  • Mommy
  • Office Space
  • Maggie's Plan
  • Hi Stranger
  • Cries and Whispers
  • To Die By Your Side
  • The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst
  • Sexy Beast
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Alien³
  • Aliens
  • Eraserhead
  • Kung Fury
  • Edvard Munch
  • Attenberg
  • Bo Burnham: Make Happy
  • 25th Hour
  • World of Glory
  • Under the Skin
  • Fireworks
  • Everyone Else
  • Bo Burnham: what.
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Storks
  • Trolls
  • Sing
  • The Silence of the Lambs

See all 297

Highly rated films Alireza missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Call Me by Your Name
  • Phantom Thread
  • Lady Bird
  • Coco
  • Blade Runner 2049
  • Paddington 2
  • The Florida Project

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more