RSS feed for Alexandre
  • The Invisible Man

    ★★★

  • Onward

    ★★★

  • The Call of the Wild

    ★★★

  • Play

    ★★½

  • Togo

    ★★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★½

  • 6 Underground

    ★★★½

  • Little Women

    ★★★

  • The Gentlemen

    ★★½

  • 1917

    ★★★

  • Dark Waters

    ★★★½

  • Richard Jewell

    ★★★

  • Klaus

    ★★★★

  • Doctor Sleep

    ★★★★

  • Terminator: Dark Fate

  • The Specials

    ★★★½

  • Marona's Fantastic Tale

    ★★★

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★

  • Gemini Man

    ★★½

  • The Irishman

    ★★★★

  • Rambo: Last Blood

    ★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Dolemite Is My Name

    ★★★★

  • While at War

    ★★★

  • The King

    ★★★½

  • Joker

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★½

  • Waves

    ★★★★

  • Motherless Brooklyn

    ★★★

  • An Officer and a Spy

    ★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Ad Astra

    ★★★★½

  • Simon's Got a Gift

    ★★★½

  • Someone, Somewhere

    ★★★

  • It Chapter Two

    ★½

  • Dora and the Lost City of Gold

    ★½

  • Crawl

    ★★★

  • Anima

    ★★★

  • Midsommar

    ★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★½

  • Dark Phoenix

    ★★½

  • Deadwood: The Movie

    ★★★½

  • Domino

  • Godzilla: King of the Monsters

    ★★

  • School Life

    ★★★

  • The Traitor

    ★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★

  • The Bears' Famous Invasion of Sicily

    ★★★½

  • La Belle Époque

    ★★½

  • A Hidden Life

    ★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★½

  • Children of the Sea

    ★½

  • I Lost My Body

    ★★★★

  • The Swallows of Kabul

    ★★★½

  • Rocketman

    ★★★

  • Les Misérables

    ★★★½

  • Bacurau

    ★★½

  • The Gangster, the Cop, the Devil

    ★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★½

  • Chernobyl

    ★★★★½

  • Yesterday

    ★★★½

  • Tolkien

    ★★½

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★½

  • Little White Lies 2

    ★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★½

  • Missing Link

    ★★★½

  • The Highwaymen

    ★★★

  • Us

    ★★★½