RSS feed for Alexandre

Alexandre has logged 32 entries for films during December 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Mirai

Mirai

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Roma

Roma

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
1492: Conquest of Paradise

1492: Conquest of Paradise

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Ten Commandments

The Ten Commandments

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Tide

Black Tide

2018
×
Read the review Edit this entry  
24
Good Morning, Vietnam

Good Morning, Vietnam

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Asterix: The Secret of the Magic Potion

Asterix: The Secret of the Magic Potion

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Darkness

Darkness

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Illusionist

The Illusionist

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Orca: The Killer Whale

Orca: The Killer Whale

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Like Stars on Earth

Like Stars on Earth

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Godzilla Raids Again

Godzilla Raids Again

1955
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Book of Life

The Book of Life

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Asterix: The Secret of the Magic Potion

Asterix: The Secret of the Magic Potion

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Black Rain

Black Rain

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Far and Away

Far and Away

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Asterix: The Secret of the Magic Potion

Asterix: The Secret of the Magic Potion

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Widows

Widows

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Open Range

Open Range

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry