• Fargo

    Fargo

    ★★★★

    A very surprisingly though-provoking dark comedy/crime drama, "Fargo" keeps its audience on the edge of its seats. This film is definitely worth a watch.

  • Suburbicon

    Suburbicon

    ★½

    This movie was boring, nothing exciting ever happened. I'm guessing it was supposed to be a dark comedy, but it was so disjointed. A confusing mess.

  • The Killing of a Sacred Deer

    The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★½

    I think this film is proof that Yorgos Lanthimos has well-versed filmmaking talent and filmmaking influence. I got a lot of 'Shining' vibes watching this. Excellent story telling and the iphigenia reference was well done, and the performances despite being somewhat cold are quite good. I don't think it is to everyone's taste, but it's worth watching.

  • Bad Education

    Bad Education

    ★★★★

    The meandering screenplay and inventive editing make for a compelling mystery with both style and substance; pulling viewers through a portal into a world of arresting relationships and scorching secrets. In the wrong hands, Bad Education could've been the stuff of exploitation horror or heavy-handed thriller, yet Almodovar's tasteful treatment of taboo and precarious passion for storytelling ensure his work is unique and amazing.

  • Eyes Wide Shut

    Eyes Wide Shut

    ★★★★

    Kubrick portrays very well in this film the theme of marriage, routine, sexual fantasies, jealousy, infidelity, desires, feelings. And as usual in kubrick he takes great care of every detail, the play of primary colors in the background of each shot, the play of lights and shadows in the room, the beautiful background music, the decorations, the beauty of the bodies, etc. I felt thoroughly entertained for the entire movie largely due to the engaging themes and ideas Kubrick places…

  • A Quiet Place

    A Quiet Place

    ★★★

    An entertaining film with a very well managed atmosphere and an outstanding handling and combination of the basic concepts of the genre.
    There is a particular scene where Emily Blunt’s character is in pain, her facial expression as well as her acting blew me away. Without much sound or dialogue, i found this film to be extremely powerful. I can’t wait to see the sequel

  • Honey Boy

    Honey Boy

    ★★★★

    For the making of this film, Shia had not spoken to his father for 7 years. So honey boy serves as an act of therapy. An unknown stage of the childhood of many Hollywood actors who have always given their best face, when inside are broken toys.

  • Me and Earl and the Dying Girl

    Me and Earl and the Dying Girl

    ★★★½

    The story is treated with realism and although it is not original, the way of telling it is, with a different narration and a funny tone. It's easy to connect with the characters or get excited about their final scene. And it tells us how we can always discover something new about someone we already knew.

  • Friday the 13th

    Friday the 13th

    ★★

    I have to say that the end caught me a little off guard, that part saved the movie

  • Beetlejuice

    Beetlejuice

    ★★★★

    An original and very entertaining story in which we get closer to the "afterlife". The best of the film are the peculiar main characters who, each in their own way, "give life" and a lot of dynamism to the film. I had so much fun watching this film.

  • Rocketman

    Rocketman

    ★★★★

    Targon egerton brings a sensational performance and his voice is really good too. He doesn't sound the same as elthon john but it doesn't matter it's his version of elthon john and i really liked that. The film has dramatic scenes that you get emotional and the script holds you from beginning to end. I liked the way the movie is told, the way elthon john is telling us everything from rehab and gives us a different perspective.

  • Black Mirror: White Christmas

    Black Mirror: White Christmas

    ★★★★

    Amazing and mind blowing