Alejo00 has logged 80 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Red Notice

Red Notice

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
The Birds

The Birds

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Spellbound

Spellbound

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Training Day

Training Day

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Call

The Call

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Host

The Host

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Okupas

Okupas

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cruella

Cruella

2021
×
★★½
Edit this entry  
01
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
12
Monster House

Monster House

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Burnt

Burnt

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Burning

Burning

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Game

The Game

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry