Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
23
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Name of the Rose

The Name of the Rose

1986
×
½
Edit this entry  
11
Brick

Brick

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★
Edit this entry  
31
Cold Water

Cold Water

1994
×
★★★
Edit this entry  
17
Mandabi

Mandabi

1968
×
★★★
Edit this entry  
16
UFOs

UFOs

1971
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Hedgehog in the Fog

Hedgehog in the Fog

1975
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Your Daughter Was Here

Your Daughter Was Here

2022
×
★★★★
Edit this entry  
15
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★½
Edit this entry  
14
The Pirates of Penzance

The Pirates of Penzance

1983
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Informant!

The Informant!

2009
×
★★★½
Edit this entry  
12
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★
Edit this entry  
11
Kimi

Kimi

2022
×
★★★½
Edit this entry  
23
To Sir, with Love

To Sir, with Love

1967
×
Edit this entry  
18
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Holy Girl

The Holy Girl

2004
×
★★★½
Edit this entry  
31
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★½
Edit this entry  
27
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★
Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Touch of Zen

A Touch of Zen

1971
×
Edit this entry  
31
The Chess Players

The Chess Players

1977
×
★★★½
Edit this entry  
27
Breakwater

Breakwater

2019
×
Edit this entry  
25
Punishment Park

Punishment Park

1971
×
★★½
Edit this entry  
21
Apotheosis

Apotheosis

1972
×
★★★
Edit this entry  
14
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
August at Akiko's

August at Akiko's

2018
×
Edit this entry  
22
Puella Magi Madoka Magica the Movie Part III: Rebellion

Puella Magi Madoka Magica the Movie Part III: Rebellion

2013
×
Edit this entry  
19
Martha Marcy May Marlene

Martha Marcy May Marlene

2011
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Dream Work

Dream Work

2001
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Boys Think They Have One on Foxy Grandpa, But He Fools Them

The Boys Think They Have One on Foxy Grandpa, But He Fools Them

1902
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
13
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★
Edit this entry  
11
Malmkrog

Malmkrog

2020
×
★★★½
Edit this entry  
11
City of Pirates

City of Pirates

1983
×
★★★★
Edit this entry  
09
A Prophet

A Prophet

2009
×
Edit this entry  
07
Barabbas

Barabbas

1961
×
★½
Edit this entry  
06
How a Mosquito Operates

How a Mosquito Operates

1912
×
Edit this entry  
06
Grandma Despina

Grandma Despina

1905
×
Edit this entry  
05
Ballet libella

Ballet libella

1897
×
Edit this entry  
05
The Launch of H.M.S. Albion

The Launch of H.M.S. Albion

1898
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
UFOs

UFOs

1971
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
Olla

Olla

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
The Vanishing Lion

The Vanishing Lion

2003
×
★★½
Edit this entry  
02
Vever (For Barbara)

Vever (For Barbara)

2018
×
★★
Edit this entry  
02
Disappearance at Sea

Disappearance at Sea

1996
×
★★★★
Edit this entry