Sort by

aleph beth has logged 44 entries for films during February 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
End Of The Harvest

End Of The Harvest

1995
×
Read the review Edit this entry  
23
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Weiner

Weiner

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Team Thor: Part 2

Team Thor: Part 2

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
16
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Weiner

Weiner

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Smashed

Smashed

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Evariste Galois

Evariste Galois

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★
Edit this entry  
12
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hoodwinked!

Hoodwinked!

2005
×
★★★
Edit this entry  
11
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Letter

The Letter

2013
×
★★★
Edit this entry  
10
Factory

Factory

2004
×
★★★½
Edit this entry  
10
Blockade

Blockade

2005
×
★★★
Edit this entry  
10
The Settlement

The Settlement

2001
×
★★½
Edit this entry  
10
The Park

The Park

2016
×
★★½
Edit this entry  
09
Portrait

Portrait

2002
×
★★½
Edit this entry  
09
The Wounded Angel

The Wounded Angel

2016
×
Edit this entry  
09
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★½
Edit this entry  
08
Ogres

Ogres

2015
×
★★★
Edit this entry  
08
An Investigation on the Night That Won't Forget

An Investigation on the Night That Won't Forget

2012
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Strange Color of Your Body's Tears

The Strange Color of Your Body's Tears

2013
×
★★★½
Edit this entry  
07
Bunny Lake Is Missing

Bunny Lake Is Missing

1965
×
★★★
Edit this entry  
07
The Demons

The Demons

2015
×
★★★½
Edit this entry  
07
Elegy to the Visitor from the Revolution

Elegy to the Visitor from the Revolution

2011
×
★★½
Edit this entry  
06
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Train Stop

The Train Stop

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Lion in Winter

The Lion in Winter

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★½
Edit this entry