alessandra ♡´・ᴗ・`♡ has logged 253 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Nocturne

Nocturne

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Intruders

Intruders

2011
×
Edit this entry  
26
The Bucket List

The Bucket List

2007
×
Edit this entry  
26
The Taking of Deborah Logan

The Taking of Deborah Logan

2014
×
Edit this entry  
22
The Five-Year Engagement

The Five-Year Engagement

2012
×
Edit this entry  
18
Frequencies

Frequencies

2013
×
Read the review Edit this entry  
14
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
Read the review Edit this entry  
13
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
The Wave

The Wave

2008
×
Read the review Edit this entry  
10
Equals

Equals

2015
×
Edit this entry  
09
Tripping with Nils Frahm

Tripping with Nils Frahm

2020
×
Read the review Edit this entry  
03
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
Read the review Edit this entry  
02
Notes for My Son

Notes for My Son

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
After We Collided

After We Collided

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Marvel Studios: Assembling a Universe

Marvel Studios: Assembling a Universe

2014
×
Edit this entry  
26
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
Edit this entry  
25
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Edit this entry  
24
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
Edit this entry  
22
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
Read the review Edit this entry  
22
Words on Bathroom Walls

Words on Bathroom Walls

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
Read the review Edit this entry  
21
Salmon Fishing in the Yemen

Salmon Fishing in the Yemen

2011
×
Edit this entry  
20
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Bad Genius

Bad Genius

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mamma Roma

Mamma Roma

1962
×
Edit this entry  
18
La La Land

La La Land

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
Read the review Edit this entry  
18
Rebecca

Rebecca

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
XXY

XXY

2007
×
Edit this entry  
08
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
Read the review Edit this entry  
03
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Crazy Ex-Girlfriend: Oh My God I Think It's Over

Crazy Ex-Girlfriend: Oh My God I Think It's Over

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Electra

Electra

1962
×
★★★
Edit this entry  
02
Strasbourg 1518

Strasbourg 1518

2020
×
Read the review Edit this entry  
31
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
Edit this entry  
31
The Witches

The Witches

1990
×
Read the review Edit this entry  
29
Holidate

Holidate

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
The Black Hole

The Black Hole

2008
×
Edit this entry  
27
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
Edit this entry  
25
Spree

Spree

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Shallows

The Shallows

2016
×
Edit this entry  
19
The Lie

The Lie

2018
×
Read the review Edit this entry  
18
Men of Honor

Men of Honor

2000
×
Read the review Edit this entry