Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★
Edit this entry  
26
Oblivion

Oblivion

2013
×
★★★
Edit this entry  
24
The Man From Toronto

The Man From Toronto

2022
×
Read the review Edit this entry  
24
Apollo 10½: A Space Age Childhood

Apollo 10½: A Space Age Childhood

2022
×
★★½
Edit this entry  
21
Dark Shadows

Dark Shadows

2012
×
★½
Edit this entry  
19
Lightyear

Lightyear

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★
Edit this entry  
18
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Spiderhead

Spiderhead

2022
×
Read the review Edit this entry  
16
This Beautiful Fantastic

This Beautiful Fantastic

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Edit this entry  
05
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Jurassic World Dominion

Jurassic World Dominion

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★★½
Edit this entry  
30
Megamind

Megamind

2010
×
★★★★
Edit this entry  
30
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Edit this entry  
29
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Swimming Pool

Swimming Pool

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Taipei Suicide Story

Taipei Suicide Story

2020
×
Edit this entry  
21
The Wind Will Carry Us

The Wind Will Carry Us

1999
×
Edit this entry  
15
Perfect Sense

Perfect Sense

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Moon Knight

Moon Knight

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lord of War

Lord of War

2005
×
★★★
Edit this entry  
01
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Under the Banner of Heaven

Under the Banner of Heaven

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
365 Days: This Day

365 Days: This Day

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
L: change the WorLd

L: change the WorLd

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Death Note: The Last Name

Death Note: The Last Name

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Death Note

Death Note

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Azur & Asmar: The Princes' Quest

Azur & Asmar: The Princes' Quest

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★½
Edit this entry  
17
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry