Sort by

Alex Carr has logged 391 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Lego Ninjago Movie

The Lego Ninjago Movie

2017
×
★★½
Edit this entry  
27
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Merry Christmas, Drake & Josh

Merry Christmas, Drake & Josh

2008
×
★★★½
Edit this entry  
23
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Edit this entry  
23
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Fred Claus

Fred Claus

2007
×
★★★
Edit this entry  
21
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★★
Edit this entry  
21
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★★
Edit this entry  
19
Stronger

Stronger

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★★
Edit this entry  
14
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Bad Santa 2

Bad Santa 2

2016
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mac and Me

Mac and Me

1988
×
Edit this entry  
07
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Amazing Bulk

The Amazing Bulk

2012
×
½
Edit this entry  
05
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★★★
Edit this entry  
04
A Very Harold & Kumar Christmas

A Very Harold & Kumar Christmas

2011
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
Fist Fight

Fist Fight

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Justice League

Justice League

2017
×
Edit this entry  
23
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hitman's Bodyguard

The Hitman's Bodyguard

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Anger Management

Anger Management

2003
×
★★★½
Edit this entry  
17
Moana

Moana

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
13
I Now Pronounce You Chuck & Larry

I Now Pronounce You Chuck & Larry

2007
×
Edit this entry  
11
Daddy's Home 2

Daddy's Home 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
That's My Boy

That's My Boy

2012
×
★★★
Edit this entry  
09
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Man They Could Not Hang

The Man They Could Not Hang

1939
×
★★★
Edit this entry  
08
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hercules

Hercules

1997
×
★★★★
Edit this entry