Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★★
Edit this entry  
13
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Don't Be Afraid of the Dark

Don't Be Afraid of the Dark

2010
×
★★★
Edit this entry  
31
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
Fantastic Four

Fantastic Four

2005
×
★★
Edit this entry  
26
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★½
Edit this entry  
02
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
27
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Animal House

Animal House

1978
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

2020
×
★★
Edit this entry  
03
Superman

Superman

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
01
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
25
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Ring

The Ring

2002
×
★★★★
Edit this entry  
06
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
05
300

300

2006
×
★★★
Edit this entry  
05
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
04
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★
Edit this entry  
27
Seven Beauties

Seven Beauties

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
14
A Moment of Innocence

A Moment of Innocence

1996
×
★★★½
Edit this entry  
13
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Edit this entry