Sort by

Alex has logged 449 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Room

The Room

2003
×
½
Edit this entry  
26
Carne

Carne

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Working Girl

Working Girl

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Patti Cake$

Patti Cake$

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Gulliver's Travels

Gulliver's Travels

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
20
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Happiness

Happiness

2017
×
Edit this entry  
19
Pieces

Pieces

1982
×
Read the review Edit this entry  
18
The Lovers on the Bridge

The Lovers on the Bridge

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Icarus

Icarus

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Kristy & Anton

Kristy & Anton

2017
×
Read the review Edit this entry  
16
Rocco

Rocco

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Walk

A Walk

1990
×
Edit this entry  
15
WTC Haikus

WTC Haikus

2010
×
Edit this entry  
13
Loveless

Loveless

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Sid & Nancy

Sid & Nancy

1986
×
★★★½
Edit this entry  
12
Bad Timing

Bad Timing

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The New Radical

The New Radical

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Crash

Crash

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Work

The Work

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Dream is a Life Lived and Lost

A Dream is a Life Lived and Lost

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Couch

Couch

2003
×
Edit this entry  
04
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Let's All Go to the Lobby

Let's All Go to the Lobby

1957
×
Edit this entry  
03
48 Hrs.

48 Hrs.

1982
×
★★½
Edit this entry  
02
Sweet Virginia

Sweet Virginia

2017
×
★★½
Edit this entry  
02
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mauvais Sang

Mauvais Sang

1986
×
★★★
Edit this entry  
29
Fantasy

Fantasy

1976
×
Edit this entry  
29
Euphoria

Euphoria

1974
×
Read the review Edit this entry  
29
200

200

1975
×
Edit this entry  
29
Life Is Flashing Before Your Eyes

Life Is Flashing Before Your Eyes

1984
×
Edit this entry  
29
Still Life (Betamale)

Still Life (Betamale)

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
RED Heliums and Heartbreak

RED Heliums and Heartbreak

2017
×
Edit this entry