Sort by

Alex has logged 40 entries for films during January 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
PVC-1

PVC-1

2007
×
★★★
Edit this entry  
29
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ixcanul

Ixcanul

2015
×
★★★
Edit this entry  
29
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Belly

Belly

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Codes of Honor

Codes of Honor

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
You, the World and I

You, the World and I

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Closet Monster

Closet Monster

2015
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Pixote

Pixote

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Up

Up

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Gone Fishin'

Gone Fishin'

1997
×
½
Edit this entry  
24
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★★
Edit this entry  
24
Homo Sapiens

Homo Sapiens

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Audition

Audition

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Life, Animated

Life, Animated

2016
×
★★★
Edit this entry  
21
Sallie Gardner at a Gallop

Sallie Gardner at a Gallop

1878
×
Edit this entry  
21
Religulous

Religulous

2008
×
★★★½
Edit this entry  
21
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kate Plays Christine

Kate Plays Christine

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Christine

Christine

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Mountains May Depart

Mountains May Depart

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★★
Edit this entry  
18
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Take Me to the River

Take Me to the River

2015
×
★★★½
Edit this entry  
15
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Still Life (Betamale)

Still Life (Betamale)

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Troubled Water

Troubled Water

2008
×
★★★★
Edit this entry  
12
Maxhumain

Maxhumain

1998
×
★★★
Edit this entry  
12
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★
Edit this entry  
09
Laurence Anyways

Laurence Anyways

2012
×
★★★★
Edit this entry  
08
Dog Eat Dog

Dog Eat Dog

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Green Inferno

The Green Inferno

2013
×
½
Read prior review Edit this entry  
07
Meru

Meru

2015
×
★★½
Edit this entry  
03
Krisha

Krisha

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Pavilion

Pavilion

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Gleason

Gleason

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Fences

Fences

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry