• Uncut Gems

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • Roma

  • Hereditary

  • Blade Runner 2049

  • Lady Bird

    ★★★½

  • Get Out

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★★

  • Jackie

  • Moonlight

  • Arrival

    ★★★★

  • The Handmaiden

  • The Conjuring 2

    ★★★½

  • Hush

    ★★★★

  • 10 Cloverfield Lane

    ★★★½

  • Midnight Special

    ★★★★

  • Hunt for the Wilderpeople

    ★★★★

  • The Revenant

    ★★★★½

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★

  • Krampus

    ★★★

  • Bridge of Spies

    ★★★½

  • High-Rise

    ★★★★½

  • Spotlight

  • Black Mass

    ★★★½

  • The Lobster

    ★★★★½

  • Kung Fury

  • Sicario

    ★★★★½

  • Green Room

    ★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Avengers: Age of Ultron

    ★★½

  • Victoria

  • The Witch

  • Ex Machina

  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies

    ★★★½

  • Gone Girl

    ★★★

  • While We're Young

    ★★★½

  • Nightcrawler

    ★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

  • Maps to the Stars

    ★★★½

  • Neighbors

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★

  • The Hobbit: The Desolation of Smaug

    ★★★½

  • Dallas Buyers Club

    ★★★★½

  • Philomena

    ★★★★

  • Jodorowsky's Dune

    ★★★★½

  • Under the Skin

    ★★★★★

  • Gravity

    ★★★½

  • Elysium

    ★★★

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★½

  • Evil Dead

    ★★★½

  • Upstream Color

    ★★★★½

  • Stoker

    ★★★½

  • The Hobbit: An Unexpected Journey

    ★★★½

  • Looper

    ★★★½

  • Dredd

    ★★★★

  • Spring Breakers

    ★★★★

  • Frances Ha

    ★★★½

  • The Master

    ★★★★★

  • Berberian Sound Studio

  • The Dark Knight Rises

    ★★★½

  • Holy Motors

    ★★★★

  • Prometheus

    ★★★½

  • Mud

    ★★★★

  • Sinister

    ★★★

  • The Woman in Black

    ★★★

  • The Cabin in the Woods

    ★★★

  • Mission: Impossible - Ghost Protocol

    ★★★½

  • The Muppets

    ★★★★

  • You're Next

    ★★★½

  • Shame

    ★★★★

  • The Skin I Live In

    ★★★½