Sort by

Alex has logged 216 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Late Night

Late Night

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Monos

Monos

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Report

The Report

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lucy in the Sky

Lucy in the Sky

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hala

Hala

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
6 Underground

6 Underground

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Never Surrender: A Galaxy Quest Documentary

Never Surrender: A Galaxy Quest Documentary

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Little Joe

Little Joe

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
After Class

After Class

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Judy

Judy

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Hitcher

The Hitcher

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
High Flying Bird

High Flying Bird

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Official Secrets

Official Secrets

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Glass

Glass

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
Read the review Edit this entry  
23
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
Read the review Edit this entry  
18
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
Read the review Edit this entry  
18
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry