Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Sitcom

Sitcom

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Swimming Pool

Swimming Pool

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Frantz

Frantz

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Frantz

Frantz

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Dentist 2

The Dentist 2

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lords of Salem

The Lords of Salem

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Paterson

Paterson

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Broken Flowers

Broken Flowers

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Old

Old

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Are You Lonesome Tonight?

Are You Lonesome Tonight?

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hosts

Hosts

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
Prince Avalanche

Prince Avalanche

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Kimi

Kimi

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sightless

Sightless

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
8½

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Seventh Continent

The Seventh Continent

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Devil in the Room

The Devil in the Room

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
Mank

Mank

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Kurosawa

Kurosawa

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Urban Horror Series

Urban Horror Series

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
26
The Misfits

The Misfits

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rope

Rope

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Fly

The Fly

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
When You Finish Saving the World

When You Finish Saving the World

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fantastic Mr. Fellini

Fantastic Mr. Fellini

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Fellini's Homecoming

Fellini's Homecoming

2006
×
Read the review Edit this entry  
25
This Film Is Not Yet Rated

This Film Is Not Yet Rated

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Basketball is Fun

Basketball is Fun

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry