• The Black Phone

    The Black Phone

    ★★

    Not good, it tries to be this and that and 400 blows and coming of age and he seen many movies but this is not good maybe he should have seen less movies

  • Sitcom

    Sitcom

    ★★★★

    Pretty nice play based on a sentence or two from Freud and indeed a sitcom, at least, formally. My guess, he wanted to do a John Waters movie that would radically differ from what John Waters does. So it had to differ somewhere in the depths. So Freud. Calculations, they calculate everything, they have shot per shot scripts directors have..

  • Swimming Pool

    Swimming Pool

    ★★★

    There's nothing outside Ozon movies.
    Oh, Ive just realized the scar was because appendicitis.

  • Frantz

    Frantz

    ★★★

    That's the first Ozon movie I ever seen and it's all about deconstruction. A bit anarchic. A bit though wants to please everyone. Goes feminist in the end after what was similar to Antonioni L'Avventura or how. Anyway, what I wanted to say is deconstruction is appealing to everyone. Because yes. Ok also good how it went from b/w and back. I understood am no idiot.

  • Frantz

    Frantz

    ★★★

    What is this an extended version of the Queen song?

  • Ghost Dog: The Way of the Samurai

    Ghost Dog: The Way of the Samurai

    ★★½

    Rewatched and liked even less

  • Ghost Dog: The Way of the Samurai

    Ghost Dog: The Way of the Samurai

    ★★★

    It's dated much, I think, and a little bit too much literature he's even giving out the books during the movie.

  • The Unbearable Weight of Massive Talent

    The Unbearable Weight of Massive Talent

    ★★★

    Weight of massive talent Vs lightness of being. Fuck you all.

  • Down by Law

    Down by Law

    ★★★★½

    Jesus Christ, what a nice, comforting movie! Jesus Christ is our saviour and the only guide we can have in this place! Such a movie would be perfect on a Sunday morning! I took half a star off because it's kind of too direct but it's basically a sermon the sermons they are direct.

  • Drive My Car

    Drive My Car

    ★★★★

    Good entertainment! Like watching a carp pond for three hours. But disguised as a movie so that one can enjoy safely not being called a dumb person.

  • The Dentist 2

    The Dentist 2

    ★★★

    People come to a dentist out of necessity only. Hence Dentist 2 is not possible it will be the same Dentist but might be worse.

  • The Lords of Salem

    The Lords of Salem

    ★★★★★

    Good movie! It's like if you are a plumber and your friend is a rich man. So your friend invites you to the house, invites you to his kitchen and says do you want Martini or what those rich men drink and gives you Martini and talks things but you, being a plumber, secretly enjoying the beauty of the kitchen pipes which your rich friend has no idea even exist