Sort by

Alex has logged 254 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Touch of Sin

A Touch of Sin

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
El club de los buenos infieles

El club de los buenos infieles

2018
×
Read the review Edit this entry  
24
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
Read the review Edit this entry  
23
The Milk of Sorrow

The Milk of Sorrow

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
Read the review Edit this entry  
17
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Sunday Ball

Sunday Ball

2014
×
Read the review Edit this entry  
11
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Superman

Superman

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Friendly Beast

Friendly Beast

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Frankenstein

Frankenstein

1910
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sepultura Endurance

Sepultura Endurance

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Nineteen Eighty-Four

Nineteen Eighty-Four

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Venom

Venom

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Prayer Before Dawn

A Prayer Before Dawn

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Gentle Creature

A Gentle Creature

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Guarani Republic

The Guarani Republic

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Remember

Remember

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Man of Integrity

A Man of Integrity

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Racer and the Jailbird

Racer and the Jailbird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Snowden

Snowden

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Empire of Passion

Empire of Passion

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Tomorrow

Tomorrow

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Takva: A Man's Fear of God

Takva: A Man's Fear of God

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Two Way Street

Two Way Street

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
White God

White God

2014
×
Read the review Edit this entry  
02
Don't Swallow My Heart, Alligator Girl

Don't Swallow My Heart, Alligator Girl

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Pachamama

Pachamama

2010
×
Read the review Edit this entry  
01
Beauty and the Dogs

Beauty and the Dogs

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Vazante

Vazante

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Severina

Severina

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★
Read the review Edit this entry