Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Don't Be Bad

Don't Be Bad

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Time to Kill

A Time to Kill

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lake Placid

Lake Placid

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Slam

Slam

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
They Call Me Jeeg

They Call Me Jeeg

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cujo

Cujo

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Trust

Trust

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
29
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Terms of Endearment

Terms of Endearment

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The War of the Roses

The War of the Roses

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Jewel of the Nile

The Jewel of the Nile

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hoffa

Hoffa

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Other People's Money

Other People's Money

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Heist

Heist

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Look Who's Talking Now!

Look Who's Talking Now!

1993
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Ruthless People

Ruthless People

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Twins

Twins

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Going Ape!

Going Ape!

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dumbo

Dumbo

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Junior

Junior

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Christmas Carousel

A Christmas Carousel

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Tin Men

Tin Men

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Renaissance Man

Renaissance Man

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Get Shorty

Get Shorty

1995
×
★★★★
Edit this entry  
10
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
When in Rome

When in Rome

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Write Before Christmas

Write Before Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Christmas at the Palace

Christmas at the Palace

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Romancing the Stone

Romancing the Stone

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Death to Smoochy

Death to Smoochy

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Rainmaker

The Rainmaker

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Throw Momma From the Train

Throw Momma From the Train

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry