Sort by

AlexandArthur has logged 73 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
The Platform

The Platform

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Crazy World

Crazy World

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sea Fever

Sea Fever

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
There's Something in the Water

There's Something in the Water

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hearts and Bones

Hearts and Bones

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Deerskin

Deerskin

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dirt Music

Dirt Music

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lucy in the Sky

Lucy in the Sky

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
And We Go Green

And We Go Green

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
How to Build a Girl

How to Build a Girl

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Synchronic

Synchronic

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dads

Dads

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Once Were Brothers: Robbie Robertson and The Band

Once Were Brothers: Robbie Robertson and The Band

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Blood Quantum

Blood Quantum

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Drop

The Drop

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
EMR

EMR

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Warrior

Warrior

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Perfect

Perfect

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Scenes of a Sexual Nature

Scenes of a Sexual Nature

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Lawless

Lawless

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Child 44

Child 44

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Flood

Flood

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
RockNRolla

RockNRolla

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Gideon's Daughter

Gideon's Daughter

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Black Hawk Down

Black Hawk Down

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
London Road

London Road

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Thick as Thieves

Thick as Thieves

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
WΔZ

WΔZ

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
This Means War

This Means War

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Stuart: A Life Backwards

Stuart: A Life Backwards

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry