Sort by

David has logged 42 entries for films during September 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Woman in the Window

The Woman in the Window

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Armageddon

Armageddon

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
M

M

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Up

Up

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry