RSS feed for Alexander

Alexander has logged 162 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dinner for One

Dinner for One

1963
×
★★★
Edit this entry  
31
A Moment of Innocence

A Moment of Innocence

1996
×
Edit this entry  
26
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★½
Edit this entry  
26
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★
Edit this entry  
26
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Minions

Minions

2015
×
★★
Edit this entry  
26
Bibi & Tina: Girls vs. Boys

Bibi & Tina: Girls vs. Boys

2016
×
★★½
Edit this entry  
25
Everything is Love

Everything is Love

2014
×
★★
Edit this entry  
25
Sissi: The Young Empress

Sissi: The Young Empress

1956
×
★★½
Edit this entry  
25
Three Wishes for Cinderella

Three Wishes for Cinderella

1973
×
★★½
Edit this entry  
22
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★½
Edit this entry  
22
Luke Mockridge - I'm Lucky I'm Luke

Luke Mockridge - I'm Lucky I'm Luke

2016
×
★½
Edit this entry  
21
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Edit this entry  
19
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
17
In the Fade

In the Fade

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
Craig Ferguson: Tickle Fight

Craig Ferguson: Tickle Fight

2017
×
★★
Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
13
Surviving Christmas

Surviving Christmas

2004
×
★★
Edit this entry  
10
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★½
Edit this entry  
10
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★½
Edit this entry  
09
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Edit this entry  
25
Godless

Godless

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
O.J.: Made in America

O.J.: Made in America

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Battered Bastards of Baseball

The Battered Bastards of Baseball

2014
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
10
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Edit this entry  
06
Judah Friedlander: America Is the Greatest Country in the United States

Judah Friedlander: America Is the Greatest Country in the United States

2017
×
★★★
Edit this entry  
03
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Edit this entry  
01
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
Hasan Minhaj: Homecoming King

Hasan Minhaj: Homecoming King

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
XX

XX

2017
×
★★
Edit this entry  
24
Wheelman

Wheelman

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Hitman's Bodyguard

The Hitman's Bodyguard

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
DodgeBall: A True Underdog Story

DodgeBall: A True Underdog Story

2004
×
★★★
Edit this entry  
24
Jerry Before Seinfeld

Jerry Before Seinfeld

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
The Circle

The Circle

2017
×
★½
Edit this entry  
13
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Edit this entry  
11
It

It

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Edit this entry  
03
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★
Edit this entry  
16
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★
Edit this entry