Sort by

AlexandreFR has logged 35 entries for films during October 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Crazy Season

Crazy Season

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Sound of Fury

The Sound of Fury

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Listen Up Philip

Listen Up Philip

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Born to Be Blue

Born to Be Blue

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Fletch

Fletch

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Gentlemen Broncos

Gentlemen Broncos

2009
×
★★★½
Edit this entry  
19
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Family Plot

Family Plot

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Phantasm II

Phantasm II

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Yourself and Yours

Yourself and Yours

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Art of Speech

The Art of Speech

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
Wet Woman in the Wind

Wet Woman in the Wind

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Evolution

Evolution

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The End

The End

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Still Night, Still Light

Still Night, Still Light

2016
×
★★★
Edit this entry  
11
Yamato (California)

Yamato (California)

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
A Lullaby to the Sorrowful Mystery

A Lullaby to the Sorrowful Mystery

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sadako vs. Kayako

Sadako vs. Kayako

2016
×
★★½
Edit this entry  
09
The Sion Sono

The Sion Sono

2016
×
★★★½
Edit this entry  
08
Year of the Dragon

Year of the Dragon

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Déserts

Déserts

2016
×
★★★
Edit this entry  
07
Destruction Babies

Destruction Babies

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Alipato: The Very Brief Life of an Ember

Alipato: The Very Brief Life of an Ember

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sixty Six

Sixty Six

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Last Starfighter

The Last Starfighter

1984
×
★★★½
Edit this entry  
03
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Edit this entry  
02
Bram Stoker's Dracula

Bram Stoker's Dracula

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry