Highest rated films

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★★

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★★

  • Bleeding Audio

    ★★★★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★½

  • North Hollywood

    ★★★½

  • Cruella

    ★★★

  • Casablanca

    ★★★★★

  • Anomalisa

    ★★★★★

  • Boy

    ★★★★★

  • Waiting for Guffman

    ★★★★★

  • Nomadland

    ★★★★½

  • Minari

    ★★★★½

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • A Quiet Place Part II

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 47 Films watched
  • 5.9 Average per month
  • 1.5 Average per week

Milestones

First Film

Nomadland

Feb 7

Most Watched

Raya and the Last Dragon

twice

Last Film

George Harrison: Living in the Material World

Jul 31

Genres, countries & languages

Drama
20 films
Action
12 films
Comedy
12 films
Thriller
11 films
Music
9 films
Documentary
8 films
Adventure
7 films
Crime
7 films
Horror
6 films
Romance
6 films
USA
41 films
UK
3 films
Canada
2 films
Germany
2 films
English
47 films
French
4 films
Spanish
3 films
Japanese
2 films
Russian
2 films
German
2 films
Italian
2 films
Thai
1 film
Chinese
1 film
Korean
1 film

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 2 Added 79

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Bo Burnham: Inside
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Space Jam: A New Legacy
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

The Lighthouse
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Daylight Savings
Average weighted rating:

3.3

Films Alex watched in 2021

  • George Harrison: Living in the Material World
  • For Madmen Only
  • Woodstock 99: Peace, Love, and Rage
  • McCartney 3,2,1
  • Space Jam: A New Legacy
  • Be Water
  • Daylight Savings
  • Surrogate Valentine
  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)
  • Black Widow
  • I Will Make You Mine
  • Bull Durham
  • Dirty Dancing
  • Air Force One
  • The Fugitive
  • Heat
  • Werewolves Within
  • The Witch
  • The Score
  • The Lighthouse
  • F9
  • The Sparks Brothers
  • Point Break
  • In the Heights
  • Rosemary's Baby
  • Bo Burnham: Inside
  • Mare of Easttown
  • A Quiet Place Part II
  • Cruella
  • North Hollywood
  • Boy
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Mortal Kombat
  • Waiting for Guffman
  • Raya and the Last Dragon
  • Godzilla vs. Kong
  • Black Swan
  • Anomalisa
  • Raya and the Last Dragon
  • School Daze
  • Jackie Brown
  • Bleeding Audio
  • Casablanca
  • Sound of Metal
  • Minari
  • Judas and the Black Messiah
  • Nomadland

World map

Highly rated films Alex is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Mass
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • The Great Indian Kitchen
  • Luca
  • The Suicide Squad
  • The Green Knight
  • The Worst Person in the World

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more