RSS feed for Alexander
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Halloween

Halloween

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
Read the review Edit this entry  
02
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Looper

Looper

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Rugrats Movie

The Rugrats Movie

1998
×
Read the review Edit this entry  
19
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jaws

Jaws

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
There's Something About Mary

There's Something About Mary

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Along Came Polly

Along Came Polly

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
47 Meters Down

47 Meters Down

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
13
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
My Friend Dahmer

My Friend Dahmer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Training Day

Training Day

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Baywatch

Baywatch

2017
×
Read the review Edit this entry  
25
The Benchwarmers

The Benchwarmers

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry