Alex has logged 456 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Video Dating Tape

Video Dating Tape

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Black and White Cartoon About Berries

A Black and White Cartoon About Berries

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
8½

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Scum

Scum

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Fall

The Fall

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
2020

2020

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Alan

Alan

2004
×
★★★★
Edit this entry  
21
Dog of Man

Dog of Man

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mamá

Mamá

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Crooked Rot

Crooked Rot

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A History of Horror

A History of Horror

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dracula

Dracula

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rabid

Rabid

1977
×
★★★½
Edit this entry  
19
Take One: Fear on Film

Take One: Fear on Film

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Masters of Horror

Masters of Horror

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Magical Mystery Tour

Magical Mystery Tour

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ringu 2

Ringu 2

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Transfer

Transfer

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Doors

The Doors

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Children of Salò

Children of Salò

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry