Alex has logged 31 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lamp

The Lamp

1959
×
★★★½
Edit this entry  
25
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Hurricane

The Hurricane

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Eraserhead Stories

Eraserhead Stories

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Wolf

Wolf

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry