RSS feed for Alex

Alex has logged 203 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Seventh Sign

The Seventh Sign

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nightmare Cinema

Nightmare Cinema

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ma

Ma

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Once Upon a Time in Hollywood

Once Upon a Time in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hoffa

Hoffa

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
F.I.S.T.

F.I.S.T.

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Inside the Manson Cult: The Lost Tapes

Inside the Manson Cult: The Lost Tapes

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Superlopez

Superlopez

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rambo III

Rambo III

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rambo: First Blood Part II

Rambo: First Blood Part II

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Deadbeat at Dawn

Deadbeat at Dawn

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Visitor

The Visitor

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Escape Plan: The Extractors

Escape Plan: The Extractors

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Backtrace

Backtrace

2018
×
Read the review Edit this entry  
10
The Nightcomers

The Nightcomers

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Blood on Satan's Claw

The Blood on Satan's Claw

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Boy Next Door

The Boy Next Door

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Alligator

Alligator

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Spontaneous Combustion

Spontaneous Combustion

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Children of the Stones

Children of the Stones

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Una

Una

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
American Samurai

American Samurai

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
¡Three Amigos!

¡Three Amigos!

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dumbo

Dumbo

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dumbo

Dumbo

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Horror Hospital

Horror Hospital

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Son

The Son

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Flesh + Blood

Flesh + Blood

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Homefront

Homefront

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Doctor Mordrid

Doctor Mordrid

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Prodigy

The Prodigy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
West of Memphis

West of Memphis

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Intruder

The Intruder

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Hole in the Ground

The Hole in the Ground

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Eaten Alive!

Eaten Alive!

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Where Eagles Dare

Where Eagles Dare

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Safe House

Safe House

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
2 Guns

2 Guns

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Point Blank

Point Blank

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Kidnapping Stella

Kidnapping Stella

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Dragonslayer

Dragonslayer

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry