Sort by

Alex has logged 179 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Work

The Work

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Starless Dreams

Starless Dreams

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Let Your Heart Be Light

Let Your Heart Be Light

2016
×
Read the review Edit this entry  
21
'R Xmas

'R Xmas

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Wet Woman in the Wind

Wet Woman in the Wind

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Graceful Brute

The Graceful Brute

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Othon

Othon

1970
×
Read the review Edit this entry  
29
The Royal Road

The Royal Road

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Nana

Nana

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Naked Spur

The Naked Spur

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Aos Sí

Aos Sí

2017
×
Edit this entry  
30
Daughter of the Nile

Daughter of the Nile

1987
×
★★★★
Edit this entry  
29
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★★★½
Edit this entry  
29
Charisma

Charisma

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
D.E.B.S.

D.E.B.S.

2004
×
★★★
Edit this entry  
22
Professor Marston and the Wonder Women

Professor Marston and the Wonder Women

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★½
Edit this entry  
21
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★
Edit this entry  
19
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The 4th Man

The 4th Man

1983
×
★★★★
Edit this entry  
12
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Edit this entry  
07
Wonderstruck

Wonderstruck

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★
Edit this entry  
01
Before We Vanish

Before We Vanish

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
Zama

Zama

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★★★
Edit this entry  
25
Emma Mae

Emma Mae

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Boom for Real: The Late Teenage Years of Jean-Michel Basquiat

Boom for Real: The Late Teenage Years of Jean-Michel Basquiat

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ismael's Ghosts

Ismael's Ghosts

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
Occidental

Occidental

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Thelma

Thelma

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Golden Eighties

Golden Eighties

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
18
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
mother!

mother!

2017
×
★½
Edit this entry