Sort by

Alex has logged 149 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Peterloo

Peterloo

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

1994
×
★★★½
Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
11
Us

Us

2019
×
★★★
Read other review Edit this entry  
07
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
04
The Forest of Love

The Forest of Love

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
Atlantiques

Atlantiques

2009
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Vampires of Poverty

The Vampires of Poverty

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Avengement

Avengement

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Death of Dick Long

The Death of Dick Long

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Bones

Bones

2001
×
★★★
Edit this entry  
13
Our Time

Our Time

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Wavelength

Wavelength

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
New York Eye and Ear Control

New York Eye and Ear Control

1964
×
★★★
Edit this entry  
09
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The King

The King

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cult of Chucky

Cult of Chucky

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
The Hand that Rocks the Cradle

The Hand that Rocks the Cradle

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Curse of Chucky

Curse of Chucky

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Seed of Chucky

Seed of Chucky

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Piercing

Piercing

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Pola X

Pola X

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★
Edit this entry  
01
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★★
Edit this entry  
29
Halloween

Halloween

2007
×
★★★
Edit this entry  
28
Depraved

Depraved

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Psycho II

Psycho II

1983
×
★★★
Edit this entry  
09
Highway

Highway

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Loving You

Loving You

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Steven Universe: The Movie

Steven Universe: The Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★½
Edit this entry  
02
47 Meters Down

47 Meters Down

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry