Alexander has logged 41 entries for films during June 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★
Edit this entry  
29
The Artist

The Artist

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gone in Sixty Seconds

Gone in Sixty Seconds

2000
×
★★
Edit this entry  
28
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★
Edit this entry  
28
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Forbidden Planet

Forbidden Planet

1956
×
★★★
Edit this entry  
28
Once

Once

2007
×
★★★★
Edit this entry  
28
Star Trek: The Motion Picture

Star Trek: The Motion Picture

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★½
Edit this entry  
27
Faster, Pussycat! Kill! Kill!

Faster, Pussycat! Kill! Kill!

1965
×
★★½
Edit this entry  
27
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★
Edit this entry  
24
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★½
Edit this entry  
23
Cashback

Cashback

2006
×
★★★★
Edit this entry  
23
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★½
Edit this entry  
22
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★
Edit this entry  
20
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Now You See Me 2

Now You See Me 2

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Contempt

Contempt

1963
×
★★★½
Edit this entry  
18
Lazer Team

Lazer Team

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Secretary

Secretary

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hand that Rocks the Cradle

The Hand that Rocks the Cradle

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Many Adventures of Winnie the Pooh

The Many Adventures of Winnie the Pooh

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
From Here to Eternity

From Here to Eternity

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Youth in Revolt

Youth in Revolt

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Edit this entry  
02
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★½
Edit this entry  
02
Crank

Crank

2006
×
★★★★
Edit this entry  
01
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Zoolander 2

Zoolander 2

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★½
Edit this entry