Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Alex

Alex

Patron
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for Alex
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Alex’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Jackass 4.5

    Jackass 4.5 2022

    ★★★★★ Watched by Alex 21 May 2022

    "laughter is the best medicine" is the reason these guys are still alive

  • Midsommar

    Midsommar 2019

    ★★★★ Watched by Alex 21 May 2022

    🧐🤔😶🫣🫠🌞

    🌹🌼🏵️
    🪷🌞🌸
    🌺🌻💐

  • Repo Man

    Repo Man 1984

    ★★★★★ Watched by Alex 16 May 2022

    "Let's go do those crimes."
    "...Yeah, let's go get sushi and not pay."

    The lighting in this is dope as all get out

  • Kiki's Delivery Service

    Kiki's Delivery Service 1989

    ★★★★½ Watched by Alex 16 May 2022

    What a cute couple of hours. Also Jiji is way cuter in Japanese than English, fwiw.

  • Thelma

    Thelma 2017

    ★★★★ Watched by Alex 15 May 2022

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    If your parents jump from repression and prayer to hey-we-might-need-to-kill-our-daughter this fast (or at all), you might have shitty parents.

    At least in Brightburn, (spoilers!) the kid was well and truly evil, Thelma was just kinda figuring things out!

  • The Lost City

    The Lost City 2022

    ★★★ Watched by Alex 15 May 2022

    Brad Pitt should really just pop into way more random movies for 15 mins

  • The Northman

    The Northman 2022

    Rewatched by Alex 13 May 2022

    I want an Ethan Hawkessance

  • The Informant!

    The Informant! 2009

    ★★★½ Watched by Alex 12 May 2022

    Don't let anybody tell you voiceovers ruin movies.

  • The Northman

    The Northman 2022

    ★★★★★ Watched by Alex 12 May 2022

    Jfc

  • Princess Mononoke

    Princess Mononoke 1997

    ★★★★★ Watched by Alex 11 May 2022

    Nobody told me elden beast had a cameo

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness 2022

    ★★★½ Watched by Alex 07 May 2022

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    This is a bit of a messy movie, but also pretty fun. There's enough Raimi in it to make it taste like his hands were on it, but you can tell he was reigned in quite a bit by the powers that be.

    Still, if we're talking MCU films, I prefer one that takes a wild swing, even if it doesn't entirely connect. Between the mild horror and alternate universe (and new-to-MCU) heroes, I was kept entertained, even when Wanda…

  • U.S. Marshals

    U.S. Marshals 1998

    ★★★ Watched by Alex 03 May 2022

    Didn't realize this was a sequel to The Fugitive until Letterboxd told me so. Was wondering why they made such an obvious clone. Derp.

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 16

Review Tags

148
  • thriller
  • horror
  • physical media
  • blu-ray
  • noir
  • 4k
  • cars
  • crime
  • criterion
  • disc
  • film
  • watched on disc
  • 2049
  • extended
  • los angeles
  • lotr
  • profile
  • romcom
  • scifi
  • sex
  • star wars
  • zombies
  • 1984
  • 1994
  • 90s
  • action
  • alien
  • aliens
  • amazing film
  • arnold schwarzenegger
  • arrow
  • arrow video
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro