Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Besties

Besties

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Alice: Crack of Season

Alice: Crack of Season

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Sapphire

Sapphire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Barber's Tales

Barber's Tales

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Cracks

Cracks

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Murmur of Youth

Murmur of Youth

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Song We Sang

The Song We Sang

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rafiki

Rafiki

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pariah

Pariah

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Qissa

Qissa

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Anaïs in Love

Anaïs in Love

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
2037

2037

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Walk With Me

Walk With Me

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
You Can Live Forever

You Can Live Forever

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
When Time Got Louder

When Time Got Louder

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
So Damn Easy Going

So Damn Easy Going

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Sea Beast

The Sea Beast

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
You Can Live Forever

You Can Live Forever

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Valley of the Dead

Valley of the Dead

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Chinese Botanist's Daughters

The Chinese Botanist's Daughters

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Little House

The Little House

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Don't Say Sorry

Don't Say Sorry

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Intimates

Intimates

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Bride for Rip Van Winkle

A Bride for Rip Van Winkle

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
One in a Thousand

One in a Thousand

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Clara Sola

Clara Sola

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Love Tech

Love Tech

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Make Up

Make Up

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Good Manners

Good Manners

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The World of Us

The World of Us

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
RRR

RRR

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
1 in 10,000: Act III

1 in 10,000: Act III

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
1 in 10,000: Act II

1 in 10,000: Act II

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
1 in 10,000: Act I

1 in 10,000: Act I

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Embrace

Embrace

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Villain Who I Love

The Villain Who I Love

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
U Loves You

U Loves You

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Yaksha: Ruthless Operations

Yaksha: Ruthless Operations

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry