Sort by

alex has logged 312 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
When a Stranger Calls

When a Stranger Calls

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Relic

Relic

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Speak No Evil

Speak No Evil

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Juniper

Juniper

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Summer of 84

Summer of 84

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Who Invited Them

Who Invited Them

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
House at the End of the Street

House at the End of the Street

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
You're Not You

You're Not You

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Straw Dogs

Straw Dogs

2011
×
Read the review Edit this entry  
12
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Newness

Newness

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Cat and the Moon

The Cat and the Moon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Take This Waltz

Take This Waltz

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Breaking

Breaking

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Honk for Jesus. Save Your Soul.

Honk for Jesus. Save Your Soul.

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Invitation

The Invitation

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hooking Up

Hooking Up

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Rent-A-Pal

Rent-A-Pal

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Big Time Adolescence

Big Time Adolescence

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Drinking Buddies

Drinking Buddies

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Thousand Little Cuts

A Thousand Little Cuts

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
After Everything

After Everything

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
On the Count of Three

On the Count of Three

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Everest

Everest

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Look Both Ways

Look Both Ways

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Orphan: First Kill

Orphan: First Kill

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry