Alexj_movieguy has logged 25 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The War Wagon

The War Wagon

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Two Weeks in Another Town

Two Weeks in Another Town

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
G.I. Joe: Retaliation

G.I. Joe: Retaliation

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Set-Up

The Set-Up

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Hunted

The Hunted

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mr. Deeds

Mr. Deeds

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
That Awkward Moment

That Awkward Moment

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
G.I. Joe: The Rise of Cobra

G.I. Joe: The Rise of Cobra

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fargo

Fargo

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Cowboys

The Cowboys

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Terror in a Texas Town

Terror in a Texas Town

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Stunt Double

The Stunt Double

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Outlaw

The Outlaw

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
He's Just Not That Into You

He's Just Not That Into You

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry