Sort by

♡ abigay has logged 198 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Carrie Fisher: Wishful Drinking

Carrie Fisher: Wishful Drinking

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★½
Edit this entry  
21
Mothers and Daughters

Mothers and Daughters

2016
×
Read the review Edit this entry  
20
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Rebound

The Rebound

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Before We Go

Before We Go

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
What's Your Number?

What's Your Number?

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
That Awkward Moment

That Awkward Moment

2014
×
Read the review Edit this entry  
15
Doctor Who: The Return of Doctor Mysterio

Doctor Who: The Return of Doctor Mysterio

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Knucklebones

Knucklebones

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Page One: Inside the New York Times

Page One: Inside the New York Times

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Scooby-Doo! and the Cyber Chase

Scooby-Doo! and the Cyber Chase

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Gilmore Girls: A Year in the Life

Gilmore Girls: A Year in the Life

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The God

The God

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
25
No Support

No Support

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Creature Comforts

Creature Comforts

1989
×
★★★
Edit this entry  
25
Ah, L'Amour

Ah, L'Amour

1995
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Mona Lisa

Mona Lisa

1973
×
Edit this entry  
25
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
I Miss You

I Miss You

2014
×
★★
Edit this entry  
22
Byzantium

Byzantium

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Mirror: Be Right Back

Black Mirror: Be Right Back

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Black Mirror: Men Against Fire

Black Mirror: Men Against Fire

2016
×
★★½
Edit this entry  
12
Black Mirror: The Entire History of You

Black Mirror: The Entire History of You

2011
×
★★★★
Edit this entry  
12
Black Mirror: Fifteen Million Merits

Black Mirror: Fifteen Million Merits

2011
×
★★
Edit this entry  
12
Black Mirror: Shut Up and Dance

Black Mirror: Shut Up and Dance

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
Black Mirror: Playtest

Black Mirror: Playtest

2016
×
★★½
Edit this entry  
12
Black Mirror: White Bear

Black Mirror: White Bear

2013
×
★★★½
Edit this entry  
12
Black Mirror: The Waldo Moment

Black Mirror: The Waldo Moment

2013
×
★★½
Edit this entry  
12
Black Mirror: Nosedive

Black Mirror: Nosedive

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
Scooby-Doo on Zombie Island

Scooby-Doo on Zombie Island

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Silent Hill

Silent Hill

2006
×
Read the review Edit this entry  
09
Bridget Jones's Baby

Bridget Jones's Baby

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Story of Luke

The Story of Luke

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Borrowed Time

Borrowed Time

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Rain Town

Rain Town

2011
×
★★★½
Edit this entry  
25
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Frozen Stars

Frozen Stars

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry