RSS feed for Alex

Alex has logged 31 entries for films during June 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Awakening

The Awakening

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Populaire

Populaire

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Some Kind of Wonderful

Some Kind of Wonderful

1987
×
★★★★
Edit this entry  
25
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Life Partners

Life Partners

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mansfield Park

Mansfield Park

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Highlander

Highlander

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Calamity Jane

Calamity Jane

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
200 Cigarettes

200 Cigarettes

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Arena

Arena

1989
×
★★½
Edit this entry  
20
Raiders of the Lost Ark - The Adaptation

Raiders of the Lost Ark - The Adaptation

1989
×
Read the review Edit this entry  
19
The Driver

The Driver

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Odd Thomas

Odd Thomas

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Beyond the Valley of the Dolls

Beyond the Valley of the Dolls

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hester Street

Hester Street

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Crimson Kimono

The Crimson Kimono

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Odds Against Tomorrow

Odds Against Tomorrow

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Disturbing Behavior

Disturbing Behavior

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ghost in the Machine

Ghost in the Machine

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
Poison Ivy

Poison Ivy

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Love and Other Catastrophes

Love and Other Catastrophes

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Flesh and the Devil

Flesh and the Devil

1926
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Pistol Opera

Pistol Opera

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Starstruck

Starstruck

1982
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry