Sort by

Alex has logged 505 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
31
The Brother from Another Planet

The Brother from Another Planet

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Heroic Trio

The Heroic Trio

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pleasure

Pleasure

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
Mind Game

Mind Game

2004
×
★★★½
Edit this entry  
29
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
New Year, New You

New Year, New You

2018
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
28
New Year's Eve

New Year's Eve

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Bros

Bros

2022
×
★★★
Edit this entry  
27
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
27
I Like Bats

I Like Bats

1986
×
★★★★
Edit this entry  
24
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Edit this entry  
24
Cops

Cops

1922
×
★★★★
Edit this entry  
24
One Week

One Week

1920
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Hebrew Hammer

The Hebrew Hammer

2003
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
22
The Kill-Off

The Kill-Off

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
It Happened on Fifth Avenue

It Happened on Fifth Avenue

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Silent Night Deadly Night 4: Initiation

Silent Night Deadly Night 4: Initiation

1990
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Spirit of Christmas

The Spirit of Christmas

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sunshine State

Sunshine State

2002
×
★★★½
Edit this entry  
16
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ticket to Paradise

Ticket to Paradise

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nanny

Nanny

2022
×
★★★★
Edit this entry  
16
Beware, My Lovely

Beware, My Lovely

1952
×
★★★½
Edit this entry  
15
Jack Frost 2: The Revenge of the Mutant Killer Snowman

Jack Frost 2: The Revenge of the Mutant Killer Snowman

2000
×
★★
Edit this entry  
15
Wild Nights with Emily

Wild Nights with Emily

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
14
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Strange Case of Dr. Jekyll and Miss Osbourne

The Strange Case of Dr. Jekyll and Miss Osbourne

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Last of Sheila

The Last of Sheila

1973
×
★★★★
Edit this entry  
08
A Powerful Thang

A Powerful Thang

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Orphan: First Kill

Orphan: First Kill

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Don't Open Till Christmas

Don't Open Till Christmas

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Nine Lives of Christmas

The Nine Lives of Christmas

2014
×
★★
Edit this entry  
07
The Hole

The Hole

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Walk in the Clouds

A Walk in the Clouds

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Last Broadcast

The Last Broadcast

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Monster's Christmas

The Monster's Christmas

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dead Pigs

Dead Pigs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Twentieth Century

Twentieth Century

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Falling for Christmas

Falling for Christmas

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Slash/Back

Slash/Back

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nemesis

Nemesis

1992
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry