Sort by

andrea🌹 has logged 188 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
Edit this entry  
22
Honor Thy Father

Honor Thy Father

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
Edit this entry  
21
Marlina the Murderer in Four Acts

Marlina the Murderer in Four Acts

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
Elise

Elise

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
I'm Drunk, I Love You

I'm Drunk, I Love You

2017
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Dead Kids

Dead Kids

2019
×
★★
Edit this entry  
06
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Red Pill

The Red Pill

2016
×
Edit this entry  
26
Marwencol

Marwencol

2010
×
★★½
Edit this entry  
19
Half the Sky: Turning Oppression Into Opportunity for Women Worldwide

Half the Sky: Turning Oppression Into Opportunity for Women Worldwide

2012
×
Edit this entry  
12
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Metamorphosis

Metamorphosis

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Tayo Muna Habang Hindi Pa Tayo

Tayo Muna Habang Hindi Pa Tayo

2019
×
Edit this entry  
08
O

O

2019
×
★½
Edit this entry  
08
Sila-Sila

Sila-Sila

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Isa Pa, with Feelings

Isa Pa, with Feelings

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
High School Musical

High School Musical

2006
×
Edit this entry  
25
Seven Sundays

Seven Sundays

2017
×
Edit this entry  
17
The Secret Life of Pets 2

The Secret Life of Pets 2

2019
×
Edit this entry  
17
LSS

LSS

2019
×
★★½
Edit this entry  
17
The Panti Sisters

The Panti Sisters

2019
×
★★½
Edit this entry  
12
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★
Edit this entry  
04
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Crawl

Crawl

2019
×
Edit this entry  
12
Otherhood

Otherhood

2019
×
Edit this entry  
11
Die Beautiful

Die Beautiful

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
Hello, Love, Goodbye

Hello, Love, Goodbye

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
The Color of Ash

The Color of Ash

2019
×
Edit this entry  
06
Belle Douleur

Belle Douleur

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Children of the River

Children of the River

2019
×
Edit this entry  
06
The Harvest

The Harvest

2019
×
Edit this entry  
04
Fuccbois

Fuccbois

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
John Denver Trending

John Denver Trending

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Edward

Edward

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Please Stop Talking

Please Stop Talking

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
Disconnection Notice

Disconnection Notice

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Belief as the Light in Darkness

Belief as the Light in Darkness

2019
×
Edit this entry  
03
Heist School

Heist School

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Trigger

Trigger

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
Iska

Iska

2019
×
★★★★
Edit this entry