RSS feed for Alex
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
Mademoiselle Paradis

Mademoiselle Paradis

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
In the Aisles

In the Aisles

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mackie Messer - Brechts Dreigroschenfilm

Mackie Messer - Brechts Dreigroschenfilm

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
Gundermann

Gundermann

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Babys

Babys

2011
×
★★★
Edit this entry  
29
The Director and The Jedi

The Director and The Jedi

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★
Edit this entry  
01
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Crank

Crank

2006
×
★★
Edit this entry  
30
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
Planet Earth II

Planet Earth II

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Post

The Post

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Mute

Mute

2018
×
★★
Edit this entry  
18
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★
Edit this entry  
01
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★½
Edit this entry  
20
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★
Edit this entry  
20
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
★★
Edit this entry  
02
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Western

Western

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry